obr

Rozhovor s kapelou Vnitřní Faktor

Alik, i-hudba.eu 6.7.2007 (rubrika: Punk)

Vnitřní Faktor působí na naší punkrockové scéně již osmým rokem. Loni vydali desku Čtyři z punku a pes. Právě o zmiňované desce, budoucích plánech ale i o punku je exkluzivní rozhovor pro i-hudba.eu.
Na otázky odpovídali: Vojta – leader a zpěv, Mejra – bicí a Bárt – el. kytara a zpěv

Na podzim loňského roku jste vydali desku s názvem Čtyři z punku a pes. Jak hodnotíte s odstupem času její úspěch?
Vojta: Asi každý z nás čekal o trošinku více, ať už větší prodej, více koncertů…. Ale přesto desku Čtyři z punku a pes, stále i s odstupem času, hodnotím jako celkem podařené dílko.
Mejra: Myslím, že se povedla (dle našich možností a schopností). Je to naše první pořádná nahrávka a všichni jsme se na ní učili co a jak. Úspěchem pro nás je, že vůbec vznikla a byla vydána.
Bárt: Na rovinu? Čekal jsem větší, ale mohlo to dopadnout i hůř;)! Náš problém je v tom, že nehrajeme hudbu, která by se zalíbila hned a asi ani ne každému. Snažíme se to dělat jinak, míchat víc stylů dohromady, ani nezpíváme o klasických punkových tématech. Hrajeme, co nás baví a hlavně se nikam moc netlačíme. Chceme, aby si k nám našli cestu sami ti, kterým se líbí co děláme a jak to děláme.

Jak jste spokojení s prodejem právě této desky?
Vojta: No jak jsem říkal mohlo by to být o trošinku lepší, ale nemusí pršet ....
Mejra: Tato otázka by měla spíš putovat do Brna.
Bárt: Na křestu CD to vypadalo na platinovou desku:), ale pak to trošku opadlo. Hodně to souvisí s předchozí odpovědí a asi i s vypalováním atd.

Hrajete už poměrně dlouhou dobu. Máte pocit že za osm let vašeho hraní jste dosáhli vysněného úspěchu?
Vojta: Úspěch je v tom že jsme spolu těch 8 let vydrželi bez úhony :-).
Mejra: Vydáním oficiální desky se nám splnil jeden sen. A úspěch je to, že pořád hrajeme.
Bárt: To určitě ne! Kdyby se tak stalo, už bychom asi nehráli:).

Jaké máte v současné době hudební cíle?
Vojta: Naše cíle jsou celkem přímočarý, alespoň pokud budu mluvit za sebe cvičit, zkoušet, koncertovat, cvičit, zkoušet ...
Mejra: Hrát lépe a lépe a vyvarovat se nám známým zlozvykům. V září se chceme zavřít do zkušebny a udělat menší změny v našem hudebním projevu, které snad povedou k jeho zkvalitnění.
Bárt: Udělat co nejdříve novou desku, koupit si větší auto a mít víc času a víc koncertů. Zažíváme teď takový první větší zlom v našem hraní, protože jsme téměř všichni donedávna studovali a teď při práci už není tolik času jako dříve.

Udělali jste si poměrně dlouhé prázdniny…. Chtěli jste si už odpočinout?
Vojta: Myslím že po osmy letech na takový volníčko máme nárok. Za celou dobu existence Vnitřní Faktor neměl žádný prázdniny. Bude to fajn nabereme zase nějakou inspiraci a na podzim to zase rozjedeme. Tak se těšte.
Mejra: Spíš bylo plánováno s jinými aktivitami než je hraní a kapela, na který není přes rok čas a ani vhodná příležitost.
Bárt: Je to hlavně asi moje chyba. Zařídil jsem si na letošní léto tábory a soustředění a neuvědomil jsem si, že tím padají i koncerty. Volno nám určitě ale taky prospěje a na podzim na to zase vlítneme. Budeme dělat nové věci, hrát koncerty atd.

Co vlastně ponorková nemoc? Jak se projevuje?
Vojta: Malý náznak ponorky jsme měli v zimě, ale jak jest patrno dokázali jsme se z toho vykřesat. Nakonec kdo někdy v kolektivu netrpěl ponorkovou nemocí?
Mejra: Za všechno může zvýšená spotřeba rumu.
Bárt: S tím, jak se v poslední době vidíme poskromnu, tak se ani neprojevuje. Na konci minulého roku bylo ale na naše poměry koncertů nějak víc a to už bylo skoro na rozpad kapely:).

Připravujete vydání nějakého dalšího alba?
Vojta: No určitě. Máme pár nápadů tak se s nimi musíme přeci pochlubit.
Mejra: Budeme se snažit udělat nové CD k našim deseti letům.
Bárt: Uvidíme jaká nás chytne múza, ale do dvou let by snad mohlo něco nového vyjít. Zatím máme podklady na 2 nové věci, a rýsuje se to velice dobře. Nechceme to ale uspěchat. Už víme, co od nahrávání čekat a tak se snažíme nové věci domýšlet až do konce a vyvarovat se dřívějších zbytečných chyb.

A na co se mohou těšit vaši fans?
Vojta: Konečně se začneme střídat v řízení na koncerty, tak zatím co kluci přestávají pít, páč by to nezahráli, tak já pít začínám páč bych ty nové věci střízlivý nezazpíval :-).
Mejra: Můžou se těšit na spoustu věcí, ale prozrazovat je zatím nebudeme. Včas se je dozvědí.
Bárt: Že přestaneme pít, protože ty nové věci už bychom nezahráli;)!

Jak hodnotíte punkrockovou scénu na Kladensku?
Vojta: 78000 obyvatel a žádný rockový klub, to mluví asi samo za sebe.
Mejra: Někdy mám pocit, že jsou věci, které se mohou stát jen a jen na Kladně. Doufám, že punkrocková scéna na Kladensku nedopadne, jak nebožka Poldovka.
Bárt: Je tu hodně kapel, které produkují dobrou muziku, ale nějak se s nimi většinou neshodneme, což je škoda! Často se také stává, že na Kladně pořádáme za víkend dvě na sobě nezávislé akce, což škodí oběma, hlavně na návštěvnosti. Snad se do budoucna zlepší naše vzájemná komunikace! Jo a taky by tu mohl někdo otevřít pořádný klub. To by scéně rozhodně prospělo po všech stránkách!

Zaujala vás v poslední době nějaká nová česká kapela?
Vojta: Bohužel, buď si nemůžu vzpomenout nebo mě žádná nezaujala.
Mejra: Ano, ale spíš v záporném smyslu.
Bárt: Abych se přiznal, moc nových českých kapel jsem neslyšel a jestli, tak mě asi nezaujala, protože si žádnou nevybavuju :(

Jaký máte názor na punk v roce 2007? (nemyslím jen hudbu)
Vojta: Mrzí mě že spousty lidí se za punk jen schovává, přitom jejich jednání a chování s punkem nemá nic společného.
Mejra: Tak to je otázka do pranice, ale fakt nevím, jak na ní kloudně odpovědět - tak možná příště.
Bárt: Lidi málo pijou a hodně přemýšlej. Nebo naopak :)?

A poslední otázka: Co byste vzkázali čtenářům i-hudba.eu?
Vojta: Přeji krásný den :-)
Mejra: Užívejte si života, myslete hlavou a poslouchejte ušima.
Bárt: Bavte se hudbou!


Díky za rozhovor.

Vnitřní Faktor: Taky díky!
Vnitřní Faktor – Factory punk Kladno
www.vnitrnifaktor.com - oficiální stránky kapely
bandzone.cz/vnitrnifaktor - profil kapely
Recenze na CD Čtyři z punku a pes